Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /folkfiesta.com/libraries/cms/application/cms.php on line 464

IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego

Kolejne święto muzyki folk w Nysie przeszło do historii. Przez 4 dni Festiwalu Bastion św. Jadwigi wypełniony był pozytywnymi ludźmi, wspaniałą muzyką i atmosferą przyjaźni. Festiwal zakończył występ rumuńskiego teatru tańca RomaFest Gypsy oraz pokaz ogni sztucznych. IX edycja Folk Fiesty została zorganizowana przy okazji projektu „Promocja Twierdzy Nysa – Wielokulturowego Produktu Turystycznego” i chyba nie ma lepszej promocji nyskich fortyfikacji niż tego typu imprezy.

Przez kilka dni trwania Festiwalu obiekt forteczny przy ul. Piastowskiej odwiedziło kilkanaście tysięcy ludzi, a Bastion znów stał się drugim sercem miasta. Donośna muzyka, stragany z tradycyjnymi potrawami i wyrobami rzemieślników oraz rozrywka dla dzieci – od czwartku do niedzieli Bastion św. Jadwigi był zdecydowanie najciekawszym miejscem na Opolszczyźnie. Ludzi pod plenerową scenę przyciągały różne aspekty. Od zwykłej ciekawości, przez zamiłowanie do tańca i dobrej muzyki, po chęć pokazania dzieciom części dorobku kulturowego innych narodów.

Nyski Dom Kultury tradycyjnie już zadbał o to, aby na scenie pojawili się reprezentanci wielu krajów, od Szwecji, po Armenię, Tajwan, Ukrainę, Rumunię, czy też włoskiej Sycylii. Licznie reprezentowana była także Polska, a nowym ulubieńcem Festiwalu szybko stał się zespół „Jodełki”, pełen pasji i bardzo ciekawych układów nie tylko typowo tanecznych. Jodełki swój kunszt pokazały również podczas ostatniego dnia Folk Fiesty. Choć na scenie i poza nią było wiele radości – był to dzień pożegnań. Każdy z zespołów został zaproszony na swoje ostatnie występy, by godnie pożegnać się ze wspaniałą nyską publiką. Pamiątkowe puchary, dyplomy i drobne upominki to nic w porównaniu z wrażeniami z imprezy.

Które z zespołów powrócą do Nysy za rok lub dwa? To już kwestia przyszłorocznego budżetu NDK, a za rok szykuje się przecież okrągła X edycja Festiwalu. Obecną edycję wzbogaciły występy dwóch gwiazd – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz teatr tańca RomaFest Gypsy z Rumunii. Ci ostatni wystąpili na zakończenie programu artystycznego, w niedzielę po godzinie 22.30. Mieszanka młodych i doświadczonych tancerzy zademonstrowała zgoła odmienny program, niż 16 poprzednich uczestników tanecznej fiesty. Wielka żywiołowość, skoczna i szybka muzyka oraz nastawienie głównie na popisy indywidualne poszczególnych członków zespołu – przedstawiciele Transylwanii trafili do serc wielu widzów, zachwycając nawet instruktorów tańca.

Ostatnim akcentem Festiwalu był pokaz sztucznych ogni, wypuszczonych z górnych partii Bastionu św. Jadwigi. Huczne wystrzały oznajmiły, że to niestety koniec 4-niowej zabawy, po której pozostało wiele pozytywnych wrażeń.


15 sierpnia zapraszamy na koncert gwiazdy IX Międzynarodowego Festiwalu Folk Fiesta - Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który przyjedzie do Nysy z programem "W Europie ze Śląskiem".

Na tegorocznej Folk Fieście do Nysy przyjadą zaprezentować swoją kulturę zespoły m.in. z Włoch, Szwecji, Estonii, Rosji, Ukrainy oraz z Niemiec. Polskę będzie reprezentować m.in. nasz najlepszy zespół eksportowy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisław Hadyny. 3-dniowa zabawa w rytm muzyki folk odbędzie się jak co roku na dziedzińcu Bastionu św. Jadwigi.  

Legendarny Zespół Pieśni i Tańca Śląsk przyjedzie do Nysy w pełnym składzie. To dla nas ogromny zaszczyt gościć po raz kolejny zespół z tak wielkim dorobkiem artystycznym. Droga do dzisiejszej wielkości zespołu rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego "Śląska". Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie - widać wyraźnie jak bardzo zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii.

Program - W Europie ze „Śląskiem”

Obszerna prezentacja utworów muzycznych, wokalnych i tanecznych, charakterystycznych dla kręgu państw i narodów Unii Europejskiej – w zestawieniu z popisowymi pozycjami z programów Zespołu „Śląsk”. W repertuarze wokalnym, obok popularnych utworów Zespołu „Śląsk” jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka ”, „Helokanie” , „Pije Kuba do Jakuba”,  znajdują się pieśni państw europejskich w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny takie jak: „Athina”, „Berliner luft”, „Green Sleeves”, „Tańcuj, tańcuj” oraz popisowe utwory chóralne B. Smetany . Porywające tańce, zarówno polskie jak i narodów Unii Europejskiej są dziełem cenionych choreografów takich jak: Elwira Kamińska, H. Chojnacka, Juraj Kubanka, Władysław Stefanik i Michał Zubkov. Program, w wykonaniu pełnego składu Zespołu,  jest barwną opowieścią o polskiej kulturze ludowej i narodowej oraz o wielkiej rozmaitości kultur innych narodów.

Relacja z koncertu:

15 sierpnia to data, którą miłośnicy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk zapamiętają na długo. Artyści pod dyrekcją Zbigniewa Cierniaka ponownie pokazali w Nysie wysoki kunszt i wielkie serce do tańca i śpiewu.

Choć Folk Fiesta rozpoczęła się już wczoraj, to właśnie w piątek oficjalnie otwarto IX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Folk Fiesta. Ze sceny gości przywitali dyrektor Nyskiego Domu Kultury, Janina Janik oraz burmistrz Piotr Walach. To właśnie oni – ku zadowoleniu bardzo licznej widowni – wywołali do tańca największą gwiazdę Folk Fiesty – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Prawie dwugodzinny występ był muzyczną wędrówką po Europie – co zresztą sugerował już sam tytuł programu „W Europie ze Śląskiem”. Dzięki temu artyści pokazali szeroki wachlarz strojów ludowych i przeróżne tańce, dopracowane w każdym szczególe – o czym już zdążyliśmy się wielokrotnie przekonać. Był to trzeci występ muzycznej wizytówki Polski w naszym mieście w przeciągu roku! Artyści zresztą zapowiedzieli, że chętnie wrócą do Nysy za rok, na jubileuszową X edycję Folk Fiesty. Czekamy z niecierpliwością!

ZPiT Śląsk wystąpił w Bastionie w pełnym składzie, ze swoją znakomitą orkiestrą i najlepszymi wykonawcami. Nie zabrakło również popisów solistów i niemalże akrobatycznych pokazów par tanecznych. Wszystko przy tym było zapięte na ostatni guzik, a figla jedynie ponownie splatała pogoda. W czasie koncertu padło z przerwami kilka razy, ale magia zespołu sprawiła, że nikt nie opuszczał miejsca festiwalu.

Przed gwiazdą festiwalu nie zabrakło występów innych zespołów. Prym wiedli Włosi, zawsze uśmiechnięci miłośnicy dobrej zabawy, którzy przekazali widowni wiele pozytywnej energii. Na występy wszystkich zespołów biorących udział w Folk Fieście zapraszamy w sobotę i niedzielę.   

Przy okazji Folk Fiesty warto zajrzeć na stoiska, gdzie swoje wypieki i pyszności przygotowały panie m.in. z Niwnicy, Regulic i Kopernik. Nikt nie przejdzie obojętnie również obok stoisk z wyrobami rękodzieła artystycznego oraz stoiska z pamiątkami przygotowanego przez Punkt Informacji Turystycznej.

 

Lista uczestników:

Associazione Culturale "Triscele" (Włochy/Italia)

Logdansarna (Szwecja/ Sweden)

Rika (Łotwa / Latvia)

Jodełki (Polska/Poland)

Viisuveeretajad (Estonia)

Vahramaberd (Armenia)

Volkstanzgruppe Benthullen-Harbern (Niemcy/Germany)

Nikomedya Halkdansları Topluluğu GSK (Turcja/Turkey)

BALLET KADAM (Togo)

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk (Polska/Poland)

Haliczyna (Ukraina/Ukraine)

Jodełki (Polska/Poland)

Jubilat (Polska/Poland)

Emocja Czeboksary (Rosja/Russian)

Sveti Sava (Serbia)

Polisianka (Ukraina/Ukraine)

Gwiazda festiwalu - Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

 

Jak było rok temu:

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

Zobacz opis projektu

Zobacz oficjalną stronę projektu "Promocja Twierdzy Nysa - Wielokulturowego Produktu Turystycznego"